Algebra-Geometry-Topology Seminar 2009

Organisers:
Arun Ram
Craig Westerland
Previous semester: AGT Seminar 2008-2009

Program in July

Wednesday, 1 July, 14:15-16:15, 213 Richard Berry
Søren Galatius (Stanford): Monoids of moduli spaces of manifolds
Friday, 3 July, 9:45-17:00, Old Geology 2
Mini symposium: Discrete conformal invariance, SLE and integrable lattice models
Monday, 6 July - Friday 10 July, UNSW Campus, Sydney
PRIMA Congress
Thursday, 16 July, 14:15-16:15, Russell Love Theatre, Richard Berry
Stefan Müller (KIAS): Continuity of spectral invariants in Hamiltonian Floer theory
Thursday, 23 July, 14:15-16:15, Russell Love Theatre, Richard Berry
Danny Calegari (Caltech): Surface subgroups from homology
 

Semester 2, 2009

Seminars will be normally be held on Mondays from 14:15-16:15 in the Cuming Theatre in Chemistry, and at the same time on Thursdays in the Russell Love Theatre in Richard Berry.
 
Monday, 27 July, 14:15-16:15, Cuming Theatre, Chemistry
Emily Proctor (Middlebury) and Liz Stanhope (Lewis and Clark): Spectral Geometry and Finiteness Results for Orbifolds
Monday, 3 August, 14:15-16:15, Cuming Theatre, Chemistry
Danny Calegari (Caltech): Faces of the scl norm ball
Monday, 10 August, 14:15-16:15, Cuming Theatre, Chemistry
Danny Calegari (Caltech): Scl, sails, and surgery
Monday, 17 August, 14:15-16:15, Cuming Theatre, Chemistry
Matt Davis (Wisconsin): The Affine Hecke Algebra at Roots of Unity
Tuesday, 18 August, 14:15-16:15, Babel G03 Lower Theatre
Jose Burillo (Universitat Politècnica de Catalunya): Metric properties about the family of Thompson's groups
Tuesday, 15 September, 14:00-15:15, Hercus Theatre, David Caro
Ryo Hanaki (Waseda): Pseudo diagrams of knots, links and spatial graphs and its related topics
Monday, 5 October, 14:15-15:15, Cuming Theatre, Chemistry
Louis Rowen (Bar-Ilan): TBA
Monday, 5 October, 15:30-16:30, Cuming Theatre, Chemistry
Geordie Williamson (Oxford): Some geometric methods in modular representation theory
Wednesday, 7 October, 14:15-15:15, Babel Middle Theatre (106)
Mohammed Abouzaid (MIT/Clay Math): String topology and the Fukaya category of cotangent bundles
Wednesday, 7 October, 15:30-16:30, Babel Middle Theatre (106)
Mohammed Abouzaid (MIT/Clay Math): A topological model for the Fukaya category of plumbings
Monday, 12 October, 15:15-16:15, Cuming Theatre, Chemistry
Peter Zograf (Steklov Institute): Volumes of moduli spaces of complex algebraic curves
Monday, 26 October, 14:15-15:15, Cuming Theatre, Chemistry
Maurice Chiodo (Melbourne): Conditional decision problems and hunting algorithms in group theory.
Monday, 2 November, 13:00-14:15, JH Michell, Richard Berry
Finnur Lárusson (Adelaide): Oka manifolds
Thursday, 5 November -- Friday, 6 November, Russell Love Theatre, Richard Berry
27th Victorian Algebra Conference
Monday, 9 November, 14:15-16:15, Sisalkraft Theatre, Architecture
Ben Burton (UQ): The Weber-Seifert dodecahedral space: Theory, algorithms and computation in 3-manifold topology
Monday, 16 November, 14:15-16:15, Sisalkraft Theatre, Architecture
John Enyang (Melbourne): Representations of Birman-Murakami-Wenzl Algebras
Monday, 23 November, 14:15-16:15, Sisalkraft Theatre, Architecture
Andrei Ratiu (Istanbul Bilgi University): Unified Witten-Reshetikhin-Turaev Invariants for Homology Spheres

Minicourse Summer 2009

Arun Ram will give a sequence of lectures entitled "Homological Tools in Geometry:"
 
Thursday, 12 November, 14:15-16:15, 213 Richard Berry
Introduction to categories
Thursday, 19 November, 14:15-16:15, 213 Richard Berry
Introduction to equivariant cohomology
Thursday, 26 November, 14:15-16:15, 213 Richard Berry
Moment maps on flag varieties and piecewise linear functions

Summer 2009

Talks over the summer will continue sporadically on Mondays and Thursdays
 
Monday, 7 December, 13:00-14:00, Sisalkraft Theatre, Architecture
Yves de Cornulier (Rennes): Proper actions of wreath products
Monday, 7 December, 14:15-16:15, Sisalkraft Theatre, Architecture
Callum Sleigh (Melbourne): Introduction to Gopakumar-Vafa Gauge/String Duality
Thursday, 10 December, 14:15-16:15, 213 Richard Berry
Rahbar Virk (Wisconsin): The structure of highest weight representations
Monday, 21 December, 14:15-16:15, Sisalkraft Theatre, Architecture
Ben Burton (UQ): The feasibility of algorithms in 3-manifold topology

Semester 1, 2010

Monday, 31 May, (Tentative)
Alistair Savage (Ottawa): TBA